top of page

Zirkonyum Kaplamalar

Doğada bulunan ve biouyumluluğu çok yüksek olan bu materyal, dişeti sağlığına katkı sağlamaktadır.

Ayrıca beyaz renkli oluşu ışık geçirgenliğine izin vermekte ve doğal diş görüntüsünün yakalanmasını sağlamaktadır.

Estetik açıdan elde edilen bu saydam ya da şeffaf görüntü çok olumlu sonuçlar vermektedir.Zirkonyum altyapı ise normal metallerden daha da dayanıklı oluşu sayesinde hem estetik hemde fonksiyonel açıdan tatmin edici sonuçlar vermektedir. zirkonyum diş kaplama, metale alerjisi olan insanlar içinde kullanılabilecek en uygun kaplama türüdür. Zirkonyum, diğer metallere göre sıcaklığa ve korozyona daha dayanıklı olması itibariyle her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

zirkonyum kaplama

Normal kronların aksine, Zirkonyum kaplamalar, son derece güçlü ve sert bir doğal mineral olan Zirkonya'dan (veya Zirkonyum Oksit) yapılır. Zirkonyum kaplamalar doğal bir dişten çok daha sert ve daha dayanıklıdır. Diğer bazı malzemeler gibi yıpranmaz veya çürümez ve en tuhaf şekilli dişlere bile uyum sağlayacak bir biçimde şekillendirilebilirler.

Geleneksel olarak, porselen kaplama bir dişin, içeriden metal bir çekirdek ile desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekir. Böylece çiğneme veya öğütme gibi günlük yaşamda karşılaşacakları baskıya dayanabilirler. Bununla birlikte, bu bazen bazı doğal problemlere neden olabilir - doğal diş yarı saydamken, metal çekirdek sağlamdır - . Ancak bir Zirkonyum kaplama diş bu metal desteğe ihtiyaç duymaz ve doğal dişlerden ayırt edilemeyecek derecede ağızda doğal bir görünüme sahiptir.

zirkonyum gülüş

Zirkonyum kronlar diş implantlarıyla birlikte kullanıldığında mükemmel bir uyum sağlamaktadır. İmplantınızı oluştururken, kronu dişe sabitlemek için bir  abutment takılır - bu da doğal dişlerinizden daha iyi görünen ve daha iyi performans gösteren yeni bir dişle sonuçlanır!

Zirkonyum Kronların Kullanımları

Aşınmış Dişler İçin

Yaşamınız boyunca doğal dişleriniz aşınır ve yapısında bozulmalar olur. Bu durum genellikle zararsızdır, ancak bazen üst ve alt çene kemikleri arasındaki eklemler için zorlamaya ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu durum da genellikle çenede bir tıklama hissi ile belirti gösterir.

Şekil Bozukluğu Olan Dişler İçin

Çarpık, bükülmüş, kırılmış dişler veya büyük boşluklar gibi estetik konuların hepsi yeni bir Zirkonyum kron yerleştirilerek düzeltilebilir. Bunlar için izlenecek yol basittir - genellikle zirkonyumun sabitlenmesi için bir yerleştirme direği olarak hareket ettiği doğal dişin yeniden şekillendirilmesinden daha fazlasını gerektirmez. Daha ağır vakalarda daha karmaşık bir yol izlenmesi gerekebilir. 

Bruksizmin Üstesinden Gelmek

Bruksizm, genellikle geceleri uyurken diş sıkma alışkanlığını tanımlamak için kullanılan bir terimdir . Bu dişleriniz için son derece tahrip edici olabilir - genellikle dişlerde aşınma, yontulma veya kırılma gibi izler bırakır. Ayrıca uzun süreli çene, boyun ve baş ağrısına neden olabilir. Zirkonyum kronlar, dişlerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olmak için bu durumun tedavisinin bir parçası olarak kullanılabilir. Bu bir 'Prettau' olarak bilinir.

zirkonyum gülüş
zirkonyum kaplamalar

Zirkonyum Kronların Yapımı ve Uygulaması

Kronlar takılmadan önce dişler üzerinde hazırlık çalışması yapılması gerekir. Bu, yeni implantların takılmasından doğal dişlerin kesilip şekillendirirlmesine kadar değişebilir. Daha sonra ağız içi taraması yapılarak ve özel bir yazılım aracılığıyla ideal kaplamaları oluşturmak için 3D CAD/Cam kullanılabilir.

Ağız içinde bir görüntü elde etmek için temel bir krona sahip olduktan sonra, boyut ve rahatlığı test etmek adına için akrilikten bir test  kronu yapalır. Akrilik kaplamalar dişlerinize takılır ve Zirkonyum Oksit peletlerinden kaplama yapmadan önce gerekli ayarlamaları yapılır. 

zirkonyum

Tüm Bu İşlemler Ne Kadar Sürer ?

Genellikle hastaların bir gün prosedür için kliniğimize gelmeyi planlamalarını öneriyoruz. Sonrasında ki süreç hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenecektir.

bottom of page