top of page

Tedavi Sonrası

Kanal tedavisi sonrası için:
  • Kanal tedavisinden sonra birkaç gün hafif rahatsızlık hissetmek normaldir. Dişler uyuşturulacağı için, dil, dudaklar ve üst damak da uyuşabilir. Uyuşma tamamen geçene kadar sıcak içecekler içmekten ve çok sıcak yemekler yemekten kaçının.

  • Her randevudan sonra dişler de ve diş etlerinde bir miktar   duyarlılık yaşamak normaldir. Hassasiyet, kök kanal tedavisi tamamlandıktan sonra birkaç hafta içinde azalmalır. Bu süreçte hafif ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

  • Isırışınızda anormallik hissediyorsanız, sürekli rahatsızlığınız varsa veya başka sorularınız veya endişeleriniz varsa lütfen kliniğimizi arayın.

kanal tedavisi sonrası
Beyazlatma Sonrası İçin:
diş beyazlatma sonrası

-Tedavi yaptıktan sonraki ilk 60 dakika boyunca sigara içmeyin, su içmeyin veya yemek yemeyin. Diş beyazlatma jeli emaye gözenekleri açar ve dişlerinizi renkli maddelere karşı savunmasız hale getirir.
-İlk 24-48 saat boyunca Çay, kahve, kırmızı şarap, gazlı içecekler, köri, koyu yeşil sebzeler ve domates bazlı soslar'dan kaçının.
-Tedaviden sonra 3-6 gün boyunca asidik içecek veya yiyecekler tüketmeyin. Bu ciddi hassasiyete neden olabilir.
-Beyazlıktan sonra hassasiyet birkaç saat sürebilir. Hassasiyetinizde size yardımcı olması için  ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ağrı seviyesi önemli ölçüde artarsa, diş hekiminize başvurmalısınız.
-Bazı kişiler beyazlatıcı jeldeki maddelere alerjisi olduğunu fark etmeyebilirler.  Birkaç saatlik tedaviden sonra dudaklarınızda şişme veya kabarcıklar oluşursa, büyük olasılıkla alerjik bir reaksiyonunuz vardır.Böyle bir durum oluşmasına karşın derhal diş hekiminize başvurmalısınız.

İmplant Sonrası İçin:
  • Ameliyattan sonra, anestezinin son etkileri sona erene kadar yemek yememelisiniz. Gerekmedikçe, ilk 24 saat boyunca ağzınızı çalkalamamanız önerilir.

  • Ameliyattan sonra diş hekiminiz tarafından verilen tıbbi tavsiyelere uymalısınız.

  • Cerrahi alanı görmek için ağzınızı zorlamayın, diliniz veya parmaklarınızla temastan kaçının.

  • İmplant kemikleşene kadar yemek yerken implant bölgesine baskı uygulamamaya dikkat edin.

  • Başarılı iyileşme için temizlik çok önemlidir. Ameliyattan sonraki gün, düzenli olarak diş fırçalamaya devam edin.

  • Doktorunuz tavsiye ederse, antiseptik bir gargara kullanabilirsiniz.

  • Sigara ve alkol, implantolojinin başarısını ve genel sağlığı ağızdan olumsuz etkilemektedir. İmplantolojinin başarısı, tedavi tamamlandıktan sonra ağız ve diş sağlığının önemini bilen kişilere verilmektedir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı, ağız ve diş sağlığı her zaman korunmalıdır.

implant operasyonu sonrası
diş çekimi sonrası
diş çekimi
Diş Çekimi Sonrası İçin:

-Kanamayı durdurmak ve iyileşme sürecine başlamak için form oluşturduktan sonra. Bu yüzden çekim işleminden sonra 30-45 dakika boyunca gazlı bez ısırılarak bölgeye tampon uygulanır. Kanama veya sızma devam ederse, başka bir gazlı bez yerleştirilir ve 30 dakika daha sert bir şekilde ısırın. Bu birkaç kez yapmak zorunda kalınabilir.
-Kan pıhtısı oluştuktan sonra, iyileşmeye yardımcı olduğu için pıhtıyı dağıtmamak veya yerinden oynatmamak önemlidir. Çekim bölgesini 72 saat boyunca kuvvetlice durulamayın, sigara içmeyin, alkol almayın veya diş fırçalamayın. Bu aktiviteler pıhtıyı yerinden çıkarır veya çözer ve iyileşme sürecini geciktirir. Kan basıncını artıracağından ve çekim bölgesinde daha fazla kanamaya neden olabileceğinden, önümüzdeki 24 saat boyunca ani hareketlerden ve egzersizden kaçının.
-Diş çekildikten sonra biraz ağrı hissedebilir ve biraz şişme yaşayabilirsiniz. Bölgeye uygulanan bir buz torbası veya açılmamış dondurulmuş bezelye veya mısır torbası şişmeyi minimumda tutacaktır. Ağrı kesici ilaçları reçete edildiği gibi alın. Şişme genellikle 48 saat sonra azalır.
-24 saat sonra normal rutininize devam etmek önemlidir. Bu, günde en az bir kez dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı içermelidir. Bu iyileşmeyi hızlandıracak ve ağzınızı taze ve temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Dolgu Sonrası İçin:

-Anesteziniz işlemden yaklaşık 1 ila 3 saat sonra etkisi geçecektir. Anestezi bitene kadar uyuşuk tarafta çiğnememek (dil, dudak vb. Isırmayı önlemek) çok önemlidir.

-Anestezi bitene kadar çocuklar gözlemlenmelidir. Anestezinin garip hissi nedeniyle, birçok çocuk yanaklarının, dudaklarının ve dilinin içinde ciddi hasara neden olabilecek şekilde çiğneyebilmektedir.

-Dişiniz (veya dişleriniz) bu prosedürden kaynaklanan sıcağa, soğuğa veya basınca duyarlı olabilir. Bu tamamen normaldir. Sıcak, soğuk veya basınç duyarlılığının olası semptomları birkaç gün ila birkaç hafta içinde sona erecektir. Çok az durumda, bu duyarlılık birkaç haftadan daha uzun sürebilir. Dişleriniz veya diş etleriniz daha iyi hissetmeye devam ettiği sürece (aynı kalmamak veya daha da kötüleşmek) her şey yolundadır ve endişelenmenize gerek yoktur.

-Diş eti dokusu, işlem sırasında tahriş olmuş olabilir ve birkaç gün boyunca ağrılı olabilir. Anestezik enjeksiyon bölgesi ayrıca ağrılı veya çürük hissedebilir.

-Başka sorularınız veya endişeleriniz varsa lütfen kliniğimizi arayın.

dolgu sonrası
bottom of page