top of page

Protetik Diş Hekimliği

Protetik diş tedavisi, kaybedilen dişler ve ağız içi çevre dokuların hastaya tekrar kazandırılmasını hedefleyen diş hekimliği bölümüdür. Dişler ve çevre dokularının kaybı estetik, fonksiyonel, fonetik ve moral açısından kayıplara neden olacaktır. Bu nedenle bu kayıpların protezler yapılarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş protezleri temel olarak sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılabilir.

Sabit protezler, mevcut dişlerden destek alınarak yapılan ve bu dişlere yapıştırılarak sabitlenen protezlerdir. Hasta tarafından çıkarılamadıkları için sabit protezler olarak adlandırılırlar.Sabit protezlerin yapımında metal altyapılı veya metal atyapısız porselenler kullanılır.

protetik diş hekimliği

Tek dişlerin üzerine yapılan kaplamalar veya eksik dişleri tamamlamak için komşu dişler küçültülerek yapılan köprüler, sabit protez çeşitleridir.

diş köprüleri

Diş Köprüleri

Bir veya birden fazla diş eksikliği varsa ve eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu iki yakadaki dişlerden destek alınarak eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik bir restorasyondur.Köprü protezleri de kuron protezleri gibi dişlere yapıştırılarak sabit kalmaları sağlanır.

More Information
alt üst protez

Tam Protezler

Tüm doğal dişlerin değiştirilmesi gerektiğinde tam protez kullanılır. Üst protezler üst dişlerin yerine kullanılırken, alt protezler alt dişlerin yerini alır.

Hareketli protezler istendiğinde hasta tarafından çıkarılıp temizlendikten sonra tekrar ağıza yerleştirilebilen protezlerdir. Hareketli protezler genellikle birçok diş yada tüm dişler eksik olduğunda kullanılırlar.

More Information
kısmi protezler

Kısmi Protezler

Diş çürükleri veya diş eti bozuklukları nedeniyle birkaç dişinizi kaybettiyseniz diş doktoru kısmı (parsiyel) bir protez takılmasını önerebilir. (Kısmi) protez, bir veya birkaç dişin yerine takılan, çıkarılabilir bir üründür. Kaybettiğiniz dişlerinizin köprü, kuron veya implantla değiştirilmesini istemediğiniz takdirde bunu tercih edebilirsiniz. Bu protezleri ağzınızdan çıkarabilirsiniz. 

More Information
diş kronaları

Diş Kronları

Diş hekimliği bir bilim olduğu kadar bir sanattır; diş kronları bunun mükemmel bir örneğini sunar. Bir diş kronu çürümüş veya çekici olmayan bir dişin üzerine oturan bir kaplamadır. Bir dişin tamamen diş köprülerinin bir parçası olarak yerini alabilir.

More Information
all on 4 implant sistemi

All on Four Sistem

All on 4 sistemi, genellikle iyi çene kemiği yapı yoğunluğunun olduğu çenenin ön kısmına stratejik olarak yerleştirilmiş dört adet implanttan yararlanır. All on 4 sistemler, mevcut çene kemiği yapısını en üst düzeye çıkararak konumlandırılacak şekilde açılıdır, böylece daha karmaşık prosedürlere (kemik greftleme gibi) duyulan ihtiyaç ortadan kaldırılabilir.

More Information
bottom of page