top of page

Mini İmplantlar

Mini diş implantları, protezleri stabilize etmek için alt çenede yaygın olarak kullanılan bir implant türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, implant destekli restorasyonlar için kullanılan tipik implantlardan daha küçüktürler. Mini diş implantlarının çapı yaklaşık 1,8 milimetre ila 3,3 milimetre arasındadır. Normal diş implantları ve mini diş implantları arasındaki diğer büyük fark ise tasarımlarıdır. Normal implantların protez dişleri vidalayacak şekilde tasarlandığı yerlerde, mini dental implantların açıkta kalan uçlarında bir bilyesi vardır. Protez dişleriniz daha sonra bu bilyaların üzerine O-ringlerle sabitlenir. Bu tasarım, protezlerinizi güvenli bir şekilde yerinde tutarken, düzenli temizlik için çıkarılmalarına izin verir.

mini diş implantı
Mini Dental İmplantlar Nasıl Yerleştirilir?

Mini diş implantı prosedürü, normal diş implantı prosedürüne benzer. Bununla birlikte, implantlar daha küçük olduğu için prosedür çok daha az invazivdir, daha az zaman alır ve daha kısa iyileşme süresine sahiptir. Diş etlerinde küçük kesiler yapıldıktan sonra, çene kemiğine küçük delikler açılır. Direkler çeneye yerleştirilir ve diş etleriniz etraflarına kapatılır.

Prosedür daha az invaziv olduğundan, protezleriniz aynı gün stabilize edilebilir. Bununla birlikte, mini implantlarınızın yerleştirilmesini izleyen ilk birkaç gün içinde bazı rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlık ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Birkaç gün boyunca sert, yapışkan ve çiğnenebilir yiyeceklerden kaçının. Tamamen iyileştikten sonra normal diyetinize devam edebilirsiniz.

Protezlerin Takılması ve Çıkarılması

Protezleriniz mini implantlarınıza takılıyken, bunları temizlemek için çıkarılmaları gerekir. Takma dişinizi yerleştirmek için, dişleri her iki taraftan tutun ve yavaşça implant direklerinin topları üzerine oturtun. O-ringler üstlerinde olmalıdır. Hafif basınç kullanarak protezinizi yerine oturtun. Takma dişinizi çıkarmak için, başparmaklarınızı her iki tarafın altına yerleştirin ve yavaşça serbest bırakın. Her iki tarafa da eşit basınç uyguladığınızdan emin olun.

Mini İmplantlarınızın Bakımı

Protezlerinizin bakımına ek olarak, implant direklerinize de dikkat etmelisiniz. Direkleri doğal dişleriniz gibi fırçalayın. Bu alanlar, tıpkı dişleriniz gibi, diş eti hastalığına yol açabilecek plak ve bakterileri toplayabilir. Her implantın topunu iyice temizlediğinizden emin olun. O-ring armatürlerinin etrafını temizlemek de önemlidir. Bu armatürlerin temiz tutulması, uygun oturma ve takma diş tutulmasının sağlanmasına yardımcı olacaktır.

mini implantlar
bottom of page