top of page

Parsiyel Protezler

Sabit protez uygulaması yapılamayan durumdaki dişlere yapılan protezlerdir. Diş olmayan bölgenin önünde bulunan dişe, protez kancası yardımıyla tutturulduğundan dolayı kancalı diş protez denir. Parsiyel diş protezlerde ölçü, çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Bu protezlerin, alt çene kısmında dilin altından; üst çene kısmında ise damaktan geçen metalleri vardır. Bu metaller başlangıçta alışmanızı zorlaştırabilir. Belirli bir süre geçtikten sonra kendi dişinizmiş gibi çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

partial protezler

Parsiyal Protezler Yerinden Çıkar mı?

Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu sayede yemeğinizi yerken hareket etmez, sadece belirli bir süre geçtikten sonra kancalarında gevşeme olabilir. Böyle bir durum yaşandığında kancalar kolay bir şekilde sıkıştırılır ve protezin oynamaz.

Kancalı diş protezleri kullanırken dikkat edilmesi gereken takıp çıkarırken kancalara zarar vermemeye özen göstermektir. Takıp çıkarma işlemleri bu yüzden yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. Çene diş protezi tam oturtturulup kontrolü yapıldıktan protez ağız kapatılarak yerleştirilmemelidir. Çünkü bu durumda kancalar eğilebilir veya kırılabilir.

Estetik Bakımdan Memnun Olurmuyum?

Parsiyel protezin dişinizden destek alarak bağlandığı kısımlarda kancalar bulunmaktadır. Bu kancaların rengi metalik olduğu için ön tarafta görülen dişlerinizde kanca olduğundan estetiğini sağlamak biraz zor olabilir. Bunun yerine dişeti renginde olan kancalarda mevcuttur.

kısmi protezler
Parsiyel Protezlerimle Yemek Yiyebilir miyim?

Parsiyel protezler, size doğal dişlerin tüm biçimini ve işlevini vermek için tasarlanmıştır. Yeni protezinize alışmanız biraz zaman alabilir, ancak sonunda sevdiğiniz yiyeceklerin çoğunun tadını çıkarabileceksiniz. Yumuşak yiyeceklerle tekrar yemek yemeye başlamalısınız ve yavaşça ve ağzın her iki yanında çiğnemeye özen göstermelisiniz. Özellikle sert veya yapışkan gıdalardan kaçınılmalıdır.

protez türleri
Ağzımda parsiyel protezlerle uyuyabilir miyim?

Güvenli ve sağlıklı olan parsiyel protezlerle uyumamaktır uyumamaktır. Parsiyel protezler ağzınızda takılıyken uyumamak bir çok nedenden dolayı tavsiye edilmez. Kısmi protezler, ağzın dışında temizlenecek şekilde tasarlanmıştır - bu aynı zamanda, parçanın altına veya çevresine yiyecek partiküllerinin yerleşmemesini sağlama fırsatı sunar. Doğru ağız bakımı ve parsiyel protezinizi temiz tutmak, diş etlerinizin genel sağlığı için hayati önem taşır. Fiziksel bir bakış açısından, diş etleriniz dinlenme ve iyileşme fırsatından faydalanacaktır. Ayrıca bazı hastalar uykularında dişlerini sıkabilirler. Bu basınç hem doğal dişlere hem de protezlere zarar verebilir.

kısmi protezler
bottom of page