top of page

Diş Köprüleri

Ağız içinde görülen diş kayıplarında uygulanan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkan köprü diş uygulaması diş boşluğunun bulunduğu bölümdeki diğer dişlerden destek alınarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin tam fonksiyonlu olarak kullanılabilmesi günlük yaşam kalitesini doğrudan artırabilecek etmenlerdendir. Bu bakımdan olası eksikliklerde, sorunlarda uzman bir diş hekimine gidilerek sorunun çözümü aranmalıdır.

diş köprüleri
Neden Köprü Diş Uygulamasına İhtiyaç Duyulur?

Dişler günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasındadır. Gerek fiziksel görünüm gerekse günlük yaşam fonksiyonlarının yerine getirilmesi aşamasında sağlıklı dişlere sahip olmak oldukça önemli. Yüzün doğal şeklinin desteklenmesinde dahi önemli bir rolü bulunmaktadır. Örnekle daha da açmamız gerekirse; bir azı dişinin eksikliği yüz şeklini olduğundan daha yaşlı gösterir ve olumsuz bir görünüme yol açar. Öte yandan eksik dişlerin bu yollarla giderilmemesi ağız ve diş sağlığını doğrudan tehdit eder. Dişlerin her biri birbirini destekler ve katkıda bulunur. Herhangi bir bölgede oluşan boşlukta yerinde duran dişler boş bölgeye doğruda yavaş yavaş hareket eder ve dişlerin genel yapısının bozulmasına neden olur. Dişlerin fiziksel dengesi bozulduğunda temizliği de fazlasıyla zorlaşır. Bu bakımdan eksik dişlerin vakit kaybedilmeden tamamlanması oldukça önemlidir.

diş köprüleri
hasta ve diş hekimi danışma
Köprü Uygulamasının Ardından Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı dişleri korumanın önemi herkesin malumu. Günlük olarak düzenli bir şekilde fırçalanması ve özel unsurlarla temizlenmesi plak olarak adlandırılan zararlı bakteri tabakasının temizlenmesine yardımcı olur. Köprü uygulamasının ömrü doğal dişlerin sağlığına göre değişiklik göstermektedir. Köprünün destek aldığı dişte oluşabilecek çürüme ve oynama durumunda köprülerinde zayıflayarak kullanılamaz duruma gelebileceği unutulmamalıdır. Günlük ağız temizlik ve bakımına çok özen göstermek gerekir. Düzenli olarak gerçekleştirilecek bakımlar neticesinde ortaya çıkacak sağlık faktörü ağız içerisinde oldukça önemlidir.

Ağız içinde bulunan diş eksikliğinde ortaya çıkan boşluğa doğru harekete geçen diş köprüleri bu anlamda kişiyi tehdit eder hale gelir. Doğal dişlerden destek alınarak gerçekleştirilen tedavi yönteminin kayıp dişin yerini doldurma aşamasında başarılı sonuçlar verdiği görülmekte.

Köprü İşleminde Kullanılan Malzemeler

Altın alaşımlı ve kıymet arz etmeden alaşımlardan elde edilen köprü çeşitleri bulunmaktadır. Malzeme seçilirken görünüm ve fonksiyonel nitelikler göz önüne alınır.

Ağız içinde görülen diş eksikliklerinde uygulanabilecek birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Eksik dişin vakit kaybedilmeden doldurulması diğer dişlerin yerleşim ve sağlığı açısından önemlidir. Köprü uygulamasında boşluğun bulunduğu bölüme yakın dişlerden destek alınır ve köprü sağlam dişe tutturulur. Sağlam dişin zamanla sallanmaya başlaması, yerleşimini kaybetmesi gibi durumlar sonucunda da uygulanan köprü tedavi yöntemi sıkıntıya girer. Kullanım ömrü düşerek bu anlamda rahatsız edici bir noktaya ulaşır.

Ağız sağlığının korunabilmesi adına diş, diş eti ikilisinin doğrudan sağlıklı olması gerekmektedir. Bunlardan birine görülebilecek problemin ağız sağlığını tamamıyla bozduğu görülür.

bottom of page