top of page

Diş İmplantı

Diş implantı ameliyatı, diş köklerini metal, vida benzeri direkler ile değiştiren ve hasarlı veya eksik dişleri, gerçek dişlere çok benzeyen ve işlev gören yapay dişlerle değiştiren bir prosedürdür. Dental implant cerrahisi, uygun olmayan protezlere veya köprülere hoş bir alternatif sunabilir ve doğal diş köklerinin eksikliği protez veya köprülü diş protezlerinin değiştirilmesine izin vermediğinde bir seçenek sunabilir.

Dental implant ameliyatının nasıl yapıldığı implantın türüne ve çene kemiğinizin durumuna bağlıdır. Dental implant cerrahisi birkaç prosedür içerebilir. İmplantların en büyük yararı, yeni dişleriniz için sağlam bir destektir - kemiğin implant çevresinde sıkı bir şekilde iyileşmesini gerektiren bir işlemdir. Bu kemik iyileşmesi zaman gerektirdiğinden, işlem aylarca sürebilir.

Ne İçin Gereksinim Duyarız?

diş implantı perfect dental

Diş implantları, eksik dişlerin yerine yeni diş kökleri olarak hizmet ettikleri çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilir. İmplantlardaki titanyum çene kemiğinizle kaynaştığından, implantlar sabit köprü veya protezlerin yapabileceği şekilde kaymaz ve kemik hasarına neden olmaz. Ve de malzemeler düzenli köprülemeyi destekleyen kendi dişleriniz gibi çürümez.

Genel olarak, aşağıdaki durumlarda diş implantları sizin için uygun olabilir:

-Bir veya daha fazla eksik dişiniz varsa

-Tam büyümeye ulaşan bir çene kemiğine sahip olun

-İmplantları sabitlemek için yeterli kemiğe sahip olmanız veya kemik grefti yapabilmeniz

-Sağlıklı oral dokulara sahip olmak

-Kemik iyileşmesini etkileyecek sağlık koşullarınız yok

-Takma diş takamamak veya istememek

-Konuşmanızı geliştirmek istiyorum

-Sürece birkaç ay taahhüt etmeye hazırız

diş implantı maket

Nasıl Hazırlanılır?

Diş implantları için planlama süreci, diş eti ve kemikler gibi dişleri destekleyen yapıların tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi olan ağız, çene ve yüz koşullarında uzmanlaşmış bir doktor (ağız ve çene-yüz cerrahı) dahil olmak üzere çeşitli uzmanları içerebilir. (periodontist), yapay dişler (protez uzmanı) veya bazen kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanı tasarlayan ve ona uyan bir diş hekimi.

Dental implantlar bir veya daha fazla cerrahi prosedür gerektirdiğinden, işleme hazırlanmak için aşağıdakileri içeren kapsamlı bir değerlendirmeniz olmalıdır:

Kapsamlı diş muayenesi Diş röntgenleri ve 3D görüntüler çekmiş olabilir, dişleriniz ve çenenizden yapılmış modeller olabilir.

Tıbbi geçmişinizin gözden geçirilmesi: Doktorunuza reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar ve takviyeler de dahil olmak üzere herhangi bir tıbbi durum ve aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verin. Belirli kalp rahatsızlıklarınız veya ortopedik implantlarınız varsa, doktorunuz enfeksiyonu önlemek için ameliyattan önce antibiyotik reçete edebilir.

Tedavi planı Durumunuza göre, bu plan kaç dişe ihtiyacınız olduğu ve çene kemiğinizin ve kalan dişlerin durumu gibi faktörleri dikkate alır.

Ağrıyı kontrol etmek için ameliyat sırasında anestezi seçenekleri arasında lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi bulunur. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğu konusunda diş uzmanınızla konuşun. Diş bakım ekibiniz, hangi tür anesteziye sahip olduğunuza bağlı olarak, ameliyattan önce yemek yeme ve içme konusunda size talimat verecektir. Sedasyon veya genel anestezi yaşıyorsanız, birisinin ameliyattan sonra sizi eve götürmesini ve günün geri kalanında dinlenmesini beklemeyi planlayın.

hasta ve diş hekimi
implant tedavisi
implant tedavisi aşamaları

İmplantların Yerleştirilmesi

Diş implantı yerleştirmek için ameliyat sırasında, ağız cerrahınız damağınızı açmak ve kemiği ortaya çıkarmak için bir kesim yapar. Diş implantının metal direğinin yerleştirileceği kemiğe delikler açılır. Post diş kökü olarak hizmet edeceğinden, kemiğin derinlerine implante edilir.

 

Bu noktada, hala dişinizin eksik olduğu bir boşluğa sahip olacaksınız. Gerekirse ağız görünümünüzün bütünlüğü  için bir tür kısmi, geçici protez yerleştirilebilir. Bu takma dişi temizlik için ve uyurken çıkarabilirsiniz.

iyleşme başlıkları

Kemiğin Kaynaması

Metal implant direği çene kemiğinize yerleştirildikten sonra osseointegrasyon (oss-ee-oh-in-tuh-GRAY-shun) başlar. Bu işlem sırasında, çene kemiği diş implantının yüzeyine doğru büyür ve birleşir. Birkaç ay sürebilen bu işlem, tıpkı doğal dişleriniz için olduğu gibi, yeni yapay dişiniz için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olur.

Abutmentin Yerleştirilmesi

Osseointegrasyon tamamlandığında, abutmenti yerleştirmek için ek ameliyat gerekebilir. Bu küçük cerrahi operasyon, tipik olarak ayakta tedavi ortamında lokal anestezi ile yapılır.

Abutmenti Yerleştirmek için:

Diş hekimidiş implantını ortaya çıkarmak için diş etinizi tekrar açar

Abutment diş implantına bağlanır.

Daha sonra damak dokusu abutmentin etrafında kapatılır.

Bazı durumlarda, destek implante edildiğinde abutment diş implant metal direğine tutturulur. Bu, ekstra bir cerrahi adıma ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Abutment dişeti çizgisini geçtiği için, ağzınızı açtığınızda görülebilir - ve diş hekiminiz diş protezini tamamlayana kadar bu şekilde görünür. 

 

Abutment yerleştirildikten sonra, suni diş takılmadan önce diş etlerinin yaklaşık iki hafta iyileşmesi gerekir.

implant tedavisi prosedürü
abutment

Yeni Dişlerin Seçimi

Siz ve diş hekiminiz, çıkarılabilir, sabit veya her ikisinin bir kombinasyonu olan yapay dişlerinizi seçebilirsiniz:

 

Çıkarılabilir. Bu tip, geleneksel çıkarılabilir bir takma dişe benzer ve kısmi veya tam bir takma diş olabilir. Pembe plastik diş etiyle çevrili yapay beyaz dişler içerir. İmplant abutmentine bağlı metal bir çerçeveye monte edilir ve güvenli bir şekilde yerine oturur. Onarım veya günlük temizlik için kolayca çıkarılabilir.

Sabit. Bu tipte, yapay bir diş, bireysel bir implant abutmentine kalıcı olarak vidalanır veya kaynatılır. Temizleme veya uykudan önce dişi çıkaramazsınız. Çoğu zaman, her kron kendi diş implantına bağlanır. Bununla birlikte, implantlar son derece güçlü olduğu için, birlikte köprülenmeleri durumunda birkaç diş bir implant ile de tutturulabilir.

implant dişler

Uygulamadan Sonra

İster bir aşamada ister birden çok aşamada dental implant ameliyatınız olsun, herhangi bir diş cerrahisi ile ilişkili tipik rahatsızlıklardan bazılarını yaşayabilirsiniz, örneğin:

 

Diş etlerinizin ve yüzünüzün şişmesi

Cildinizin ve diş etlerinin morarması

İmplant bölgesinde ağrı

Küçük kanama

Dental implant ameliyatından sonra ağrı kesici ilaçlara veya antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Şişlik, rahatsızlık veya başka bir sorun ameliyattan sonraki günlerde kötüleşirse, ağız cerrahınıza başvurun.

 

Ameliyatın her aşamasından sonra, cerrahi bölge iyileşirken yumuşak yiyecekler yemeniz gerekebilir. Tipik olarak, cerrahınız kendi başına çözünen dikişler kullanır. Dikişleriniz kendiliğinden çözülmezse, doktorunuz bunları çıkarır.

implant sonrası bakım
Sonuç

Çoğu implant operasyonu başarılı sonuçlar verir. Bununla birlikte, bazen, kemik metal implanta yeterince kaynamaz. Örneğin sigara içmek implant operasyonu sonucunda komplikasyonlara neden olabilir.

Kemik yeterince kaynamazsa, implant çıkarılır, kemik temizlenir ve yaklaşık üç ay içinde prosedürü tekrar deneyebilirsiniz.

Yeni protez dişlerinize ve kalan doğal dişlerinize aşağıdakileri uygulayarak en iyi şekilde bakabilirsiniz olabilirsiniz:

Mükemmel bir ağız hijyeni uygulayın.Doğal dişlerinizde olduğu gibi, implantları, protez dişleri ve dişeti dokusunu temiz tutun. Diş ipi ve elektrikli diş fırçası kullanın. Elektrikli diş fırçaları dişlerin, diş etlerinin ve metal direklerin etrafındaki köşe ve çatlakların temizlenmesine yardımcı olabilir.

İmplantlarınızın sağlığını ve düzgün çalışmasını sağlamak için diş muayenelerini planlayın ve profesyonel temizlik önerilerine uyun.

Kronlarınızı veya doğal dişlerinizi kırabilecek buz ve sert şeker gibi sert şeyleri çiğnemeyin. Dişin renklenmesine neden olan tütün ve kafein ürünlerinden kaçının. 

arfer34324324324
bottom of page