top of page

Diş Dolguları

Diş çürükleri tespit edildikten sonra, zaman kaybedilmeden diş tedavisi yapılması gerekir. Diş çürüklerinin tedavisi diş dolgusu ile yapılır. Diş dolgusu, dişteki çürüğün temizlenmesini takiben, dişin estetik ve fonksiyonun sağlanabilmesi amacıyla, oluşan diş boşluğunun uygun maddelerle kapatılarak, dişe çürümeden önceki doğal biçimini vermeye yönelik bir uygulamadır. Kullanılacak diş dolgusu maddesi seçilirken dişin konumu ve dişin işlevi göz önünde tutulur. Dişlerin çiğneme işlevi temel olarak azı dişleri bölgesinde gerçekleştiği için, bu dişler daha fazla basınca maruz kalır. Bu nedenle azı dişlerine diş dolgusu yapılırken, ön dişlere göre daha dayanıklı diş dolgusu maddelerinin kullanılması gerekir. Ön dişlerde ise, mümkün olduğunca diş dolgusunun fark edilmemesi için, dişin rengiyle uyumlu renkte bir diş dolgusu maddesi tercih edilir.

 

dolgu

AMALGAM DİŞ DOLGULARI

diş dolgusu
dolgu diş

Amalgam diş dolguları, gümüş diş dolguları olarak da bilinir. Amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının civa ile karıştırılması sonucu elde edilir. Amalgam diş dolguları yaklaşık 150 yıldır kullanılmaktadır.
Amalgam Diş Dolgularının Avantajları
En ucuz ve en uzun ömürlü diş dolgu maddesidir.
Diğer diş dolgu maddelerine göre daha kısa zamanda uygulanabilir.
Amalgam Diş Dolgularının Dezavantajları
Estetik değildir.
İçindeki civaya karşı alerji söz konusu olabilir.
Amalgam diş dolgusunun içeriğindeki civa konusunda tartışmalar mevcuttur. Ancak, civa amalgamın içindeki diğer metallerle birleştiği için, kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer.
Amalgam Diş Dolgularında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Amalgamın sertleşmesi ortalama 2 saat sürdüğü için, amalgam diş dolgusunun yapımını takiben, 2 saat süreyle bir şey yenmemesi gerekir. Bu süre geçmeden bir şeyler yenirse, diş dolgusu tam sertleşmediği için, üzerine gelen kuvvet sonucunda diş dolgusu kırılabilir. Amalgamın üzerinde zamanla korozyon tabakası oluşur. Bunu önlemek için, amalgamın cilalanması gerekir. Ancak cila işlemi diş dolgusu yapıldıktan 24 saat sonra gerçekleştirilebilir. Ağızda fazla miktarda amalgam diş dolgusu mevcutsa, çatal gibi bir metal ağızdayken elektriklenmeden dolayı hassasiyet söz konusu olabilir. Eğer hassasiyetin bu nedenle oluştuğu kesin olarak tespit edilebiliyorsa, metal olmayan bir diş dolgu maddesi ile değiştirilebilir.

KOMPOZİT (DİŞ RENGİ) DİŞ DOLGULARI

Kompozit diş dolguları diş renginde oldukları için, beyaz diş dolgusu olarak da adlandırılırlar. İlk geliştirildiklerinde sadece ön dişlerde kullanılabilmelerine karşın, zamanla dişlerdeki çiğneme kuvvetlerine dayanıklılığı arttırılıp, aşınma miktarları azaltıldığı için, artık arka azı dişlerinde de kullanılabilmektedir.
Kompozit Diş Dolgularının Avantajları
Kompozit diş dolgularının en büyük avantajları estetik olmalarıdır.
Diş dolgusunun yapımını takiben hemen cilalanabilirler.
Sadece dişteki çürüklerin restore edilmesi için değil, dişlerin rengini ve dişlerin biçimini değiştirerek, kozmetik işlemler için de kullanılabilir.
Kompozit Diş Dolgularının Dezavantajları
Kompozit diş dolguları tabaka tabaka uygulanır ve özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu nedenle amalgam diş dolgusuna göre yapımı daha uzun sürer ve daha zordur.
Fiyatı amalgam diş dolgusundan biraz daha yüksektir.
Her ne kadar son zamanlarda kompozit diş dolguları oldukça dayanıklı hale getirilse de, amalgam diş dolguları kadar dayanıklı değildir.
Uzun zaman içerisinde dişlerde renk değişimi görülebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geniş dolgularda ısırırken dikkatli olmak dolgunun ömrünü uzatacaktır.
Kompozit dolgular iyi cilalansalar da, zamanla yiyecek ve içeceklere bağlı olarak renk değişimi görülebilir.
Amalgamda olduğu gibi, dolgunun yapımını takiben 2 saat yemek yememe gibi bir sınırlandırma yoktur.
Aşınma nedeni ile restore edilen dişlerde, çok sert diş fırçası kullanılmamalı ve fırçalama metoduna dikkat edilmelidir.

bottom of page