top of page

Diş Kronları

Kron en sade açıklama ile diş etinin üzerinde kalan dişin taç kısmıdır. Kron bir kaplama çeşidi değildir. Kron kaplama diş yüzeyinin, bir porselenin diş görevi yapabileceği mesafede kesilip, üzerine porselenin yerleşerek ağızdaki diş eksikliğinin giderilmesi işlemidir.Kronlar hastanın periapikal ya da panoramik filminde görüntülenen diş çürüklerinden sebepli ağır diş kayıplarında, kanal tedavilerinin ardından dişin kırılıp madde kaybının oluştuğu durumlarda, diş eksikliğinin giderilmesi için yanlarındaki dişlerin destek amaçlı kesilerek köprü oluşturulmasında, implantların üst yapısında, diş dolgularında kullanılan malzemenin zamanla dişi renklendirmesi durumunda ve diş çapraşıklıklarının estetik şekilde düzeltilmelerinde kullanılır.

diş kronları

Ağızda oluşan diş eksikliklerinde zamanla dişler boşluklara doğru hareket eder. Dişin hareket etmesi ondan sonra gelen dişin üzerine gelerek boşluğu kapatmasıdır.  Zamanla hastada çiğneme bozuklukları oluşur. Sindirimi de kötü yönde etkileyen bozukluklar diş etlerinde hasarlar ve kemik kaybına da yol açar. Bu sebeple zamanında uygulanmayan tedavi artık uygulanamaz hale gelir.

Hastalarda diş kaybı, diş çapraşıklığı ve konuşma bozukluğu toplumda kendine olan özgüvenini yitirme, asosyalleşme gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Biz hekimlerin esas görevlerinden birisi de hastalarımızın bu sorunlarını da ortadan kaldırmaktır.

diş kronu gülümseme

Avantajlari 

Uygulama zamanı kısalmıştır. İstenirse kişiye bir günde yeni bir gülüş kazandırılabilir. Dişin estetik kalitesi çok yüksek, ışık geçirgenliği ve duruşu doğal diş gibidir. Kullanılan porselen blokları daha önceden fabrika şartlarında hazırlanmış porselen blokları olduğu için materyalin fiziksel özellikleri değişmez hata paylarını minimuma indirilmiştir. Ara aşamalar azaldığı için hekime zaman kazandırır.Dişlerinizden alınan ölçü ile hazırlanan model üzerine dişlerinizin bir mum modeli hazırlanmakta. Bilgisayar destekli bir cihaz bu modelden aldığı bilgiler doğrultusunda zirkonyum oksit bloğu aşındırarak dişlerinizin alt yapısını hazırlamaktadır. Aşındırılarak hazırlanan yapılar üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek çalışma tamamlanmaktadır.

kronlar
bottom of page