top of page

DENTAL VENEER

Lamine Kaplama Nedir?

Bir kaplama, bir tırnağın üzerine takılan sahte bir tırnak gibi, bir dişin ön yüzeyine sığacak şekilde yapılmış ince bir porselen tabakasıdır. Bazen porselen yerine doğal bir renk 'kompozit' malzeme de kullanılabilir

Diş kaplamalarının avantajı nedir?

Kaplamalar dişlerin doğal ve sağlıklı görünmesini sağlar ve çok ince oldukları, özel ve güçlü bir bağla yerinde tutuldukları için dişin tutturulması için çok ciddi bir operasyona gerek yoktur.

lamine kaplama perfect dental

Diş kaplamalara ne zaman ihtiyaç duyarız?

Kaplamalar dişlerin rengini, şeklini ve konumunu iyileştirebilir. Renksiz veya lekeli tek bir dişi iyileştirmek veya genel olarak ön dişleri (üst olanlar) hafifletmek için doğru rengi vermek adına hassas bir porselen tonu seçilebilir. Bir kaplama, yontulmuş bir dişin tekrar sağlam görünmesini sağlayabilir. Porselen, dişin ön tarafının tamamını, kırık parçanın yerini alan daha kalın bir bölümle kaplar. Kaplamalar, ortodonti (diş telleri) uygun olmadığında küçük boşlukları kapatmak için de kullanılabilir. Bir dişin pozisyonunda bir bozukluk varsa, bazen diğerleriyle aynı hizaya getirmek için bir kaplama takılabilir.

Bir kaplama ne kadar süre dayanır?

lamine kaplama gülüş

Kaplamalar uzun yıllar dayanmaktadır, ancak dikkatli kullanılmadığında kendi dişleriniz gibi kırılabilirler. Diş hekiminiz size her bir kaplamanın ne kadar süre dayanması gerektiğini söyleyecektir.Bir kaplamanın kalıcı olarak tutturulmasını sağlamak için dişin parlak dış emaye yüzeyinin bir kısmı çıkarılabilir. Çıkartılan emaye miktarı azdır ve takılacak kaplamanın kalınlığı ile aynı olacaktır, böylece diş aynı boyutta kalır. Herhangi bir rahatsızlık olmadığından emin olmak için lokal bir anestezik (enjeksiyon) kullanılabilir, ancak genellikle bu gerekli değildir. Diş kesildikten sonra diş hekimi bir ölçü alacaktır. Bu, kaplama yapmak için gerekli diğer bilgilerle birlikte diş teknisyenine verilecektir

Bir kaplama'nın yapımı ne kadar sürer?

lamine gülüş estetiği

Bir kaplama için diş hekimi en az iki kez ziyaret edilir; ilki diş kesimi ve ölçü alınıp diş hazırlık sürecini başlatmak için, ikincisi ise kaplamalar takmak için. Kaplamaları yerine yapıştırmadan önce, diş hekiminiz, memnuniyetinizden emin olmak için kaplamaları size gösterecektir. Bir kaplamanın yerine yapıştırılması, diş üzerinde sıkıca tutan özel bir yapıştırıcı ile yapılırmaktadır.

Ziyaretler arasında geçici bir kaplamaya ihtiyacım olacak mı?

lamine diş

Dişin hazırlanması çok uzun sürmediği için muhtemelen geçici bir kaplamaya ihtiyacınız olmayacaktır. Diş, hazırlandıktan sonra aynı görünecektir, ancak biraz daha az pürüzsüz hissedecektir. Kaplama yapıldıktan sonra ise kaplamada sadece küçük ayarlamalar yapılabilir. Herhangi bir değişiklik yapılmadan önce alışmak için biraz beklemek en iyisidir. 

bottom of page