top of page

Bilgisayarlı Anestezi

Bilgisayarlı Anestezi Nedir?

Günümüz diş hekimliği teknolojisi kullanılarak dental işlemler öncesinde yapılan anestezi işleminin tamamen ağrısız olmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu yöntemdeki asıl amaç; anestezi solüsyonun doku içerisine verilirken meydana gelen basıncın, dokunun yapısına göre ayarlayarak, ağrı oluşumunu tamamen ortadan kaldırmasını sağlamaktır.

bilgisayarlı anestezi
Bir Bilgisayarlı Anestezi Cihazı Neye Benzer?

Dişe yapılacak bir iğnenin rahatsızlığı ilk olarak anestezi basıncı ile başlar. Bilgisayarlı bir enjeksiyon sistemleri anestezinin verildiği basıncı kontrol ederek bu rahatsızlığı büyük oranda giderir. Kalem büyüklüğünde bir cihazın ucuna yerleştirilmiş çok ince bir iğne, diş etinin yanına yaklaştırılır ancak diş etine değmeden önce, bir damla anestezik madde yüzeydeki dokuyu hissizleştirir.

Diş hekimi iğneyi yavaşça diş etine doğru yerleştirirken iğnenin ucundaki doku anestezi ile uyuşmaya başlamıştır. İğne girdikten sonra bilgisayar anestezik maddeyi yavaşça içeri gönderir. Diken batması ya da yanma gibi bir his olmaz. Ve anestezi sadece bir dişe hedeflendiğinden tüm çene uyuşmaz.

bottom of page