top of page

İnvisaling

Şeffaf diş telleri yani invisaling, geleneksel ortodontik çözümlere alternatif olarak çıkarılabilir bir ortodontik materyaldir. Bir tür şeffaf diş hizalayıcı olan Invisalign, bir ağız dolusu metal tel ve braket fikrine alternatif olarak tasarlanmıştır. Diş diziminize dair şekil bozukluğuna sahipseniz, dişlerinizi düzleştirirken gülümseme estetiğinizi invisaling sayesinde koruyabilirsiniz.

şeffaf plak
İnvisaling Sistem

Oklüzyonun ayarlanması için bir dizi çıkarılabilir hizalayıcının kullanılması yeni değildir. Invisalign yöntemi, ilk olarak 1940'larda tanıtılan ve 1970'lerde, dişlerin optimal pozisyonunu belirlemek için bir dizi diş izlenimi gerektiren bir konsepte dayanmaktadır. Güncelleme yöntemi geleneksel yöntemden daha basittir ve ilk konsültasyon sırasında sadece tek bir dizi gösterim ve fotoğraf gerektirir. Bu izlenimler, dişlerin aşamalı olarak nasıl hareket ettirilebileceğine dair üç boyutlu bir bilgisayar projeksiyonu oluşturmak için kullanılır ve bu hareketi gerçekleştirmek için tasarlanmış bir dizi özel yapım hizalayıcı geliştirmenin temelini oluşturur.

Invisalign hizalayıcılar diş laboratuarında bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli imalat (CAD / CAM) süreçleri kullanılarak üretilmektedir. Düzenleyiciler, düzenli kontrol randevuları sırasında (yaklaşık her dört ila altı haftada bir) tipik olarak bir veya iki kişilik gruplar halinde dağıtan dişçiye gönderilir, böylece tedavinin düzgün bir şekilde yönetilmesi sağlanır. Her hizalayıcı, yaklaşık iki hafta boyunca kendi özel sırasına göre giyilmelidir, bu süre zarfında dişleri yaklaşık 0,25 milimetre ila .33 milimetrelik küçük artışlarla hareket ettirir. Her ne kadar hizalayıcılar çıkarılabilir olsa da (yemek, belirli içecekleri içmek ve fırçalama / diş ipi kullanmak için), dişleri başarılı bir şekilde yeniden konumlandırmak için günde en az 20 saat giyilmelidir.

Tipik bir tedavi, hem üst hem de alt dişler için 20 ila 30 hizalayıcı gerektirir. Çoğu yetişkin tedavilerini bir yıldan az bir sürede tamamlar. Bununla birlikte, tedavi süresi spesifik hizalama problemine bağlıdır.

Aday mısınız?

Invisalign hizalayıcılar, diş laboratuvarlarında bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli üretim (CAD / CAM) süreçleri kullanılarak üretilmektedir. Düzenleyiciler, düzenli kontrol randevuları sırasında (yaklaşık her dört ila altı haftada bir) tipik olarak bir veya iki kişilik gruplar halinde dağıtan dişçiye gönderilir, böylece tedavinin düzgün bir şekilde yönetilmesi sağlanır. Her hizalayıcı, yaklaşık iki hafta boyunca kendi özel sırasına göre giyilmelidir, bu süre zarfında dişleri yaklaşık 0,25 milimetre ila .33 milimetrelik küçük artışlarla hareket ettirir. Her ne kadar hizalayıcılar çıkarılabilir olsa da (yemek, belirli içecekleri içmek ve fırçalama / diş ipi kullanmak için), dişleri başarılı bir şekilde yeniden konumlandırmak için günde en az 20 saat takılmalıdır.

 

gece plağı

Tipik bir tedavi, hem üst hem de alt dişler için 20 ila 30 hizalayıcı gerektirir. Çoğu yetişkin tedavilerini bir yıldan az bir sürede tamamlar. Bununla birlikte, tedavi süresi spesifik hizalama problemine bağlıdır.

Invisalign, aşağıdaki hafif diş problemlerini düzeltmek için kullanılabilir:

Aşırı tümleşik dişler. Tüm dişlerin rahat veya normal bir şekilde oturması için çenede yeterli alan olmadığında (bir ila beş milimetre).

Geniş aralıklı dişler. Dişler arasında çenenin anormal büyümesi veya eksik dişlerden dolayı dişlerin kayması nedeniyle çok fazla boşluk olduğunda (bir milimetre ila beş milimetre).

Overbite / overjet. Üst dişler alt dişlerin üzerinde ısırdığında.

Çapraz kapanış. Üst ve alt çeneler yanlış hizalandığında, bir veya daha fazla üst dişin alt dişlerin içinde, ağzın ön ve / veya yanlarında ısırmasına neden olur.

Hafif nüks. Geleneksel diş telleri çıkarıldıktan sonra, bazı tekrarlayan diş hareketi meydana geldiğinde.

Invisalign ayrıca bazı basit malokluzyonlar (ısırma düzensizlikleri) için bir tedavi alternatifi olabilir.

Geleneksel Ortodonti ile karşılaştırıldığında

Invisalign, bazı yanlış hizalama veya karmaşık ısırma problemleri için uygun olmayabilir. Sabit ortodontik cihazlar (geleneksel tel ve braket parantezleri) karmaşık maloklüzyonlar için kullanılabilir.

Net hizalayıcılar kadar estetik açıdan çekici olmasa da, günümüzün geleneksel destekleri daha küçük, daha az görünür ve daha verimli olmaları için geliştirildi. Bu daha yeni tel ve braket parantezleri aynı zamanda yanlış hizalamanın daha önce olduğundan çok daha hızlı düzeltilmesine yardımcı olur.

Hangi tedavi seçeneğinin sizin için uygun olabileceğini sadece bir diş hekimi belirleyebilir. Ek olarak, bir ortodontik uzman (ortodontist) ortodontik tedavi alternatifleri hakkında size tavsiyede bulunabilir. Invisalign uygun değilse, geleneksel ortodonti hala aşağıdaki gibi durumlar için kullanılabilir:
 

şeffaf plak tedavisi
  • Kalabalık ve aralık beş milimetreden fazla.

  • İskelet maloklüzyonları.

  • Merkezli ilişki / merkezli merkezli tıkanıklığı içeren tutarsızlıklar (üst ve alt çene eklemleri ve çene kaslarının birbirine nasıl yakın olduğu).

  • Ciddi şekilde döndürülmüş dişler.

  • Kapatılması gereken ağzın önünde ve arkasında ısırıklar.

  • Çok eğimli dişler.

  • Birden fazla eksik dişi olan üst veya alt çeneler.

bottom of page